Odjel fizikalne terapije i rehabilitacije Doma zdravlja „Rama“ s radom je započeo 2019. godine. Od tada brojni pacijenti veliku većinu propisanih terapija fizijatra obavljaju u Prozoru.
Izbjegnuti su odlasci u Mostar ili druge centre. Koliko stanovnicima općine Prozor-Rama znači ovaj odjel fizikalne terapije i rehabilitacije govori podatak da je samo tijekom 2024. godine kroz odjel prošlo 900 pacijenata s 4077 terapija.
Osim toliko pruženih terapija ovaj odjel odlikuje osoblje koje pacijente dočekuje s osmijehom, čini obiteljsku atmosferu i na poseban način opominju one koji se ne drže predviđenih i pokazanih vježbi. Uz tu fizikalnu terapiju osmijeh i vedar duh je posebna terapija.
Nova terapija za djecu
Fizikalna terapija i rehabilitacija u Prozoru ovih dana je postala bogatija za još jednu stručno osposobljenost. Dosadašnja djelatnica Antonela Vladić, dipl. fizio. uspješno je završila posebnu edukaciju za djecu.
O kakvoj vrsti terapije je riječ razgovarali smo upravo s Antonelom Vladić koja je pojasnila: „Riječ je o kompleksnoj i vrlo zahtjevnom neurorazvojnom Bobath tečaju u organizaciji Udruženja fizioterapeuta Federacije Bosne i Hercegovine koji se održao u 3 ciklusa od 8 tjedana na čelu sa instuktorima iz Hrvatske u Lječilištu „Reumal“ u Fojnici. U zadnja tri mjeseca to je bila moja druga kuća. To je edukacija koja je međunarodno priznata i koštala je 12 000 km sa svim troškovima. Bilo mi je osobno drago, ali i zbog naše općine Prozor-Rama, jer je to veliki korak budući da naši pacijentu, poglavito oni najmlađi, neće više morati putovati u Mostar zbog Bobath terapijom.“
Za one koji ne znaju što je Bobath terapija?
Bobath terapija za djecu je pristup neurološkoj rehabilitaciji koja se koristi kod djece s motoričkim poteškoćama. Ova terapija se temelji na principima neuroloplastičnosti odnosno sposobnostima mozga da se prilagodi i razvija kroz iskustvo i ponavljanje. Pristup koji se koristi za poticanje pravilnog razvoja motorike. Kroz vježbe poboljšavamo kontrolu pokret, pomoć u svakodnevnim aktivnostima kao što su hranjenje, oblačenje, pisanje... Terapija senzorne integracije gdje kombiniramo pokret sa osjetnom stimulacijom kako bi se poboljšali svijest o tijelu. Terapija je namijenjena djeci koja imaju poteškoće u motoričkom razvoju, hipotona/hipertona, imaju rizik od cerebralne paralize ili imaju CP, asimetrija u pokretima ili držanju tijela ili neke druge neurorazvojne teškoće. Kad se kod djeteta primijeti neko odstupanje obično ga šalje neuropedijatar ili pedijatar“, pojasnila je Antonela o kakvoj terapiji je riječ.
Uloga roditelja u prevenciji i terapiji?
Roditelji su ključni dio tima. Put može biti dug, važno je da znate da ste vi najbolji podržavatelji svog djeteta. Vaša dosljednost, strpljenje i ljubav su neprocjenjivi u procesu. Poboljšanje se ne događa preko noći, ali uz redovne vježbice može se puno toga postići. S terapijom je najbolje započeti što ranije ako se primijeti bilo kakvo odstupanje, jer tada je mozak najprilagodljiviji i mogućnosti za napredak su najveće.